Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stavíme králíkárnu

11. 6. 2009

Stavíme králíkárnu

 

Než začneme stavět : 

 

Musíme si ujasnit jaké plemeno budeme chovat. Jiné rozměry kotců jsou pro zakrslé a jiné pro střední a velké plemena králíků.

Další důležitá věc je umístění králíkárny. Konstrukce králíkárny by měla být uzavřená na straně( záda králíkárny), odkud nejčastěji fouká vítr a přichází déšť, ale rovněž kde pálí slunce.

Musí mít pevný podklad, aby se nebořila do bláta a neuhnívaly nohy.

Při stavbě dbejte na mírný sklon podlahy kotců k zadní stěně, aby mohla odtékat moč.

Je dobré dát na zadní stěnu plech a nebo lino po kterém moč stéká a do spodní části zad králíkárny dát žlábek, na odvod moči.

Je dobré také popřemýšlet kam dáme hnůj !!!

Hluk a průvan :

Králíci jsou citliví na různé faktory prostředí. Například hluk. Králík je tvor bázlivý a hluk může způsobit velké problémy. Vylekaná samice může vrh opustit,nebo jej celý sežrat!

Průvan může u králíků vyvolat respirační choroby.

Stavba králíkárny:

Kotce jsou ve dvou nebo třech řadách nad sebou. Spodní kotce je dobré dát od země do výšky koleček, aby se nám dobře vyhazoval hnůj. Musíme předem vědět kolik budeme mít samic a kolik samců. Samec musí být od samic odděleně a samice mají každá svůj kotec. Při stavbě králíkárny se často zapomíná na odstavení mláďat. Je nutné si uvědomit, že od každé samice budou společně dva vrhy a ty se musí rozdělit na samce a samice.

Většinou se staví králíkárny dřevěné. Na konstrukci postačí trámky 5 x 5 cm. Na boky a podlahu desky. Na podlahu je dobré dát lino, nebo nějakou gumu. Podlahu na zadní straně přesadíme, A by odtékající moč stékala po zadní stěně na které je také lino. Pro snadný přístup a čištění je lepší udělat dvířka přes celou přední stranu kotce.

Kotec by měl být dostatečně prostorný a ne moc hluboký, protože by to ztěžovalo čištění.

Kotce pro velká plemena králíků mají rozměry 100 x 80 x 70 cm.

Pro střední plemena 80 x 60 x 60cm.

Zakrslá plemena 60 x 50 x 50cm.

Matka s králíčaty potřebuje kotec větší. Já dělám 2x takový jak pro jednoho králíka.

 

Doplňky králíkárny :

 

Jesle – dají se koupit dva druhy. Oba jsou drátěné.

Krmítka – nejlepší jsou vypálené hliněné keramické misky, které mají hladký povrch a dají se snadno udržovat v čistotě. V případě, že budeme krmit granulemi je dobré sehnat  plechové zásobníky na granule, které se připevní na bok, nebo dvířka králíkárny. Králíci neznečišťují krmivo.

Napáječky – můžeme použít keramické misky, nebo se dají koupit napáječky pro králíky. Můžete si je prohlédnout na fotkách.

Hnízdiště – někteří chovatelé používají hnízda. Jsou to obdelníkové bedničky, které mají  otvírací víko a jsou vystlané slámou. V podstatě odpovídá přírodnímu doupěti.

Aby mláďata nemohla ven je dobré umístit vstup do hnízda 10 cm od podlahy.

Rozměr hnízdiště je 30 x 40 x 45 cm. Vchod je otočen k zadní straně kotce.

Hnízdo je dobré dát do kotce týden pře kocením.

Podestýlka – sláma, rošty